Robertson County Election Results (August 6, 2020) 

Robertson County Election Results (August 6, 2020) 

Robertson County Election Results (August 6, 2020) 

ROBERTSON COUNTY TENNESSEE: (Smokey Barn News) – Robertson County residents have cast their votes for State Primary, County General, City Of Greenbrier.

Smokey Barn News will stay with election officials all night to bring you all the results as they come in. To see the latest numbers simply reload this page. Local race info will start coming in around 7:30 pm.

Voter results are coming in…
Election Staff… L-R Bill Stewart-Troy Damewood-Cathy Hamsley-Kaye Coffelt-Sonya Henry-Terry Swearingen-Manord Schott

 

State Primary Offices to be nominated:

U.S. Senate
U.S. House of Representative-District 6
State House of Representative-District 66

County General Offices to be elected:

Circuit Court Judge Part V
Assessor of Property
County Commissioner – unexpired term for
Districts 1 and 11
Highway Commissioners –Districts 1 thru 12
School Board Members – Zones 3, 4, 5, and 6

City of Greenbrier:

Mayor and Aldermen from Wards 1, 2 and 3
Offices to be elected: Ward 3 – One Alderman – unexpired term

 

Sponsored

 

FINAL NUMBERS ARE IN

CITY OF GREENBRIER MAYOR
Vote For One (1)

LANNY ADCOCK – 712
Independent Candidate
JEFF DE LONG – 297
Independent Candidate
BURTIS RIDGE – 165
Independent Candidate
WRITE-IN – 4

GREENBRIER ALDERMAN WARD 1
Vote For One (1)

CAROL FAGG – 113
Independent Candidate
SAM OWEN – 272
Independent Candidate
WRITE-IN – 7

GREENBRIER ALDERMAN WARD 2
Vote For One (1)

STEVE L HIGDON – 334
Independent Candidate
WRITE-IN – 15

GREENBRIER ALDERMAN WARD 3 Unexpired Term
Vote For One (1)

BILL DEAVER – 252
Independent Candidate
WRITE-IN – 3

 

Sponsored

 

OFFICIAL BALLOT STATE OF TENNESSEE ROBERTSON COUNTY AUGUST 6, 2020 STATE REPUBLICAN PRIMARY UNITED STATES SENATE

Vote For One (1)

CLIFFORD ADKINS – 47
NATISHA BROOKS – 51
BYRON BUSH – 63
ROY DALE COPE – 29
TERRY DICUS – 10
TOM EMERSON, JR. – 24
GEORGE S. FLINN, JR. – 158
BILL HAGERTY – 3749
JON HENRY – 82
KENT A. MORRELL – 6
GLEN L. NEAL JR. – 9
JOHN E. OSBORNE – 21
AARON L. PETTIGREW – 9
DAVID SCHUSTER – 7
MANNY SETHI – 3367
WRITE-IN – 4

 

Sponsored

 

UNITED STATES HOUSE OF REPRESENTATIVES DISTRICT 6
Vote For One (1)

JOHN ROSE – 5420
WRITE-IN – 18

TENNESSEE HOUSE OF REPRESENTATIVES DISTRICT 66
Vote For One (1)

SABI (DOC) KUMAR – 6670
WRITE-IN – 35

 

Sponsored

 

OFFICIAL BALLOT STATE OF TENNESSEE ROBERTSON COUNTY AUGUST 6, 2020 STATE DEMOCRATIC PRIMARY UNITED STATES SENATE

Vote For One (1)

MARQUITA BRADSHAW – 610
GARY G DAVIS – 348
ROBIN KIMBROUGH – 454
JAMES MACKLER – 478
MARK PICKRELL – 109
WRITE-IN – 6

 

Sponsored

 

UNITED STATES HOUSE OF REPRESENTATIVES DISTRICT 6
Vote For One (1)

CHRISTOPHER MARTIN FINLEY – 1757
WRITE-IN – 9

TENNESSEE HOUSE OF REPRESENTATIVES DISTRICT 66
Vote For One (1)

JARVUS M. TURNLEY – 1783
WRITE-IN – 9

 

Sponsored

 

OFFICIAL BALLOT COUNTY GENERAL ELECTION ROBERTSON COUNTY, TENNESSEE AUGUST 6, 2020 CIRCUIT COURT JUDGE PART V – DISTRICT 19 Unexpired Term
Vote For One (1)

KATY OLITA – 5966
Republican Party Nominee
WRITE-IN – 42

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 1 Unexpired Term
Vote For One (1)

ROBERT (BOBBY) L COUTS JR – 540
Independent Candidate
WRITE-IN – 2

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 11 Unexpired Term
Vote For One (1)

STEVE HALEY – 596
Independent Candidate
WRITE-IN – 1

 

Sponsored

 

 

HIGHWAY COMMISSIONER
ZONE 1
Vote For One (1)

PAUL W CREASY, JR – 638
Independent Candidate
JIMMY STARK – 550
Independent Candidate
WRITE-IN – 2

HIGHWAY COMMISSIONER ZONE 2
Vote For One (1)

RALPH (FRED) HEAD – 1464
Independent Candidate
WRITE-IN – 7

HIGHWAY COMMISSIONER ZONE 3
Vote For One (1)

RALPH M WHITE – 1430
Independent Candidate
WRITE-IN – 2

HIGHWAY COMMISSIONER ZONE 4
Vote For One (1)

DONNIE MARTIN – 1418
Independent Candidate
WRITE-IN – 3

HIGHWAY COMMISSIONER ZONE 5
Vote For One (1)

CHARLIE J COOK – 1303
Independent Candidate
WRITE-IN – 2

HIGHWAY COMMISSIONER ZONE 6
Vote For One (1)

WILLIAM (WILLIE) PEACH – 933
Independent Candidate
WRITE-IN – 1

 

Sponsored

 

SCHOOL BOARD ZONE 3
Vote For One (1)

JEFF WHITE – 1526
WRITE-IN – 10

SCHOOL BOARD ZONE 4
Vote For One (1)

SCOTT RICE – 1375
WRITE-IN – 4

SCHOOL BOARD ZONE 5
Vote For One (1)

STEPHEN AYRES – 1429
WRITE-IN – 4

SCHOOL BOARD ZONE 6
Vote For One (1)

CONNIE HOGAN – 911
WRITE-IN – 7

JUDICIAL RETENTION COURT OF APPEALS WESTERN DIVISION
Vote For One (1)

Shall Carma Dennis McGee be retained in office as a Judge of the
Court of Appeals, Western Division, or be replaced?

RETAIN – 5849
REPLACE – 2259

 

Sponsored

 

ASSESSOR OF PROPERTY
Vote For One (1)

DARRELL DENTON – 2708
Independent Candidate

CHRIS F TRAUGHBER – 6305
Independent Candidate
WRITE-IN – 11

Robertson County Election Commission
513 South Brown St., Room 137
Springfield, TN 37172
Phone: 615-384-5592 /Fax: 615-382-3122
Email: robertson.commission@tn.gov
Website: robertsonelections.com (for Sample Ballot and other information) govotetn.com (to register to vote on-line and other information) fvap.gov (For Military and Overseas Voting)

ROBERTSON COUNTY VOTING PRECINCTS

• District 1-1 East Robertson Elementary 5177 East Robertson Rd. Cross Plains
• District 2-1 Robert F. Woodall Elementary 300 Eden Way White House
• District 3-1 Ebenezer Baptist Church 6028 Ebenezer Rd. Greenbrier
• District 3-2 White House Heritage HS 7744 Hwy 76 East White House
• District 4-1 Watauga Elementary School 1755 Lake Rd. Greenbrier
• District 5-1 Greenbrier High School 126 Cuniff Dr. Greenbrier
• District 6-1 Coopertown Middle School 3820 Hwy 49 West Springfield
• District 6-2 Mt. Sharon C.P. Church 4634 Mt Sharon Church Rd. Greenbrier
• District 7-1 Jo Byrns Elementary School 6399 Hwy 41 North Cedar Hill
• District 7-2 Stroudsville Church of Christ 1531 Stroudsville Rd. Adams
• District 8-1 Krisle School 6712 Hwy 49 East Springfield
• District 8-2 H.A.T.S. 4859 Hwy 431 North Springfield
• District 8-3 Owens Chapel Fellowship Hall 6730 Owens Chapel Rd. Springfield
• District 9-1 Robertson County Fair Assoc. 4635 Hwy 41 North Springfield
• District 10-1 South Haven Christian School 112 Academy Drive Springfield
• District 11-1 Westside School 309 Alsup Dr. Springfield
• District 11-2 Heads Free Will Baptist Church 2792 Heads Church Rd. Cedar Hill
• District 12-1 Bransford School 700 Bransford Dr. Springfield

RACES OPEN ON THE NOVEMBER BALLOT
Click Image to View November Ballot